Tarım ve Orman Bakanlığı dondurma için yeni kriterler belirledi

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan Türk Besin Kodeksi Dondurma Bildirimi, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğle dondurmanın, tekniğine uygun ve hijyenik halde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, taşınması, depolanması ve piyasaya arz edilmesini sağlamak üzere özelliklerinin belirlenmesi amaçlandı.

Buna nazaran, dondurmada hacim artış oranı en fazla yüzde 100 olacak. Meyve yahut zerzevat kullanılarak üretilen çeşnili dondurmada meyve yahut zerzevat oranı kütlece en az yüzde 15’i bulacak.

Fındık, fıstık, ceviz, Antepfıstığı, badem üzere sert kabuklu meyve çeşnileri katılarak üretilen çeşnili dondurmalarda, bu çeşnilerin bir yahut birkaçının birlikte kullanılması halinde toplam çeşni oranı kütlece en az yüzde 5’e ulaşacak.

AROMA VERİCİ KULLANILAMAYACAK 

Tebliğ kapsamındaki eserlerin üretiminde ve piyasaya arzında alkol ve/veya alkol içeren eserler bileşen olarak kullanılamayacak.

Çeşnili dondurmalardaki çeşni unsurunun ismi eser ismiyle kullanılacak. Bildirim kapsamında yer alan ve tek bir hayvan cinsine ilişkin sütün yüzde 100 kullanıldığı eserlerde, sütün ilişkin olduğu hayvan çeşidi eser ismiyle kullanılabilecek.

Çeşni hususu bulunmayan dondurmalarda, aroma vericiler ve aroma verme özelliği taşıyan besin bileşenleri kullanılmayacak lakin sade dondurmada yalnızca vanilya aromalarının kullanımına müsaade verilecek.

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir