Sayıştay raporu gerçekleri ortaya koydu: 107 eksiği olan işe ‘tamam’ dediler

Sayıştay, YHT tren trafiğinin tek merkezden izlenmesi için yapılan ihaledeki skandalı belirledi. 123 milyon bedelli ihalede, 107 farklı eksik olmasına karşın kurum ön kabul yaptı.

Kesin kabul evresinde işin yapılmadığı anlaşılınca feshedildi. TCDD, firmanın verdiği 7.4 milyonluk teminat mektubunu da gelir kaydetmedi.

Sayıştay, ön kabul kurulu üyeleri ile teminat mektubunu gelir kaydetmeyenler hakkında soruşturma açılmasını istedi.

Sayıştay’ın TBMM KİT Komitesine gönderdiği TCDD kontrol raporunda, bürokratların ihmalleri anlatıldı.

Kurum, YHT hizmet alım işinin ön kabulünü 107 unsurluk eksiklik tespit edilmesine karşın yaptı.

Sadece kumanda merkezi çalışır vaziyette olmasına karşın sistemin tamamı devreye alınmış üzere süreç yürütüldü. Kesin kabul evresinde ise sistemin çalışmadığı gerekçesiyle kontrat feshedildi.

SADECE YÜZDE 14’Ü YAPILDI

Raporda, 123 milyon 942 bin liralık hizmet alım işinde firmaya ne kadar ödeme yapıldığı bilgisi yer almadı. ‘’Durum tespit raporuna” nazaran işin gerçekleşme oranı yalnızca yüzde 14.67 olarak belirlendi. TCDD ile firma da davalık oldu.

Firmanın 107 unsurluk eksikliğini tespit eden kurum, kesin kabul kademesinde mukaveleyi feshetti. Lakin 7 milyon 437 bin 570 liralık teminat mektubu gelir olarak alınmadı.

Sayıştay raporunda ‘’Hizmet alımına ait hukuksal sürecin takip edilerek, sonucuna nazaran kelam konusu hizmet alımında ön kabulü yapan kurul ile kesin teminat mektubunun gelir kaydedilememesine neden olan sorumluların TCDD Teftiş Kurulunca incelenmesi ve soruşturulması önerilir.” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir