Salman Rüşdi’ye Almanya’dan ödül

Alman Yayıncılar Birliği Barış Ödülü’nün bu yılki sahibi Hindistan doğumlu İngiliz-Amerikalı muharrir Salman Rüşdi oldu. Alman Yayıncılar Birliği tarafından yapılan açıklamada, Barış Ödülü’ne layık görülen Salman Rüşdi’nin “mücadeleci kişiliği, yaşama olumlu bakışı ve kıssa anlatma sevinciyle dünyayı zenginleştirdiği için bu mükafatla onurlandırıldığı” bildirildi.

Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, yazılı açıklama yaparak Rüşdi’yi tebrik etti. Rüşdi mükafatını ekim ayında Frankfurt’un 175 yıllık tarihi Paul Kilisesi’nde düzenlenecek merasimle alacak. Rüşdi’ye 25 bin avro para mükafatı de verilecek.

Alman Yayıncılar Birliği, 1950’den bu yana Barış Mükafatı veriyor. Ödül 1997’de Yaşar Kemal, 2005’te de Orhan Pamuk‘a verilmişti. Rüşdi, 12 Ağustos 2022’de Buffalo kentine yakın Chautauqua Enstitüsünde konferans vermek için kürsüye çıktığı esnada bıçaklı taarruza uğramış ve bir gözünü kaybetmişti.

1980’lerde yazdığı “Şeytan Ayetleri” kitabıyla İslam dünyasının reaksiyonunu çeken Rüşdi hakkında, dönemin İran lideri Ayetullah Humeyni tarafından vefat fetvası verilmişti. Humeyni’den sonra İran lideri olan Ali Hamaney de Rüşdi hakkındaki fetvanın değiştirilemeyeceğini belirtmişti.

BIÇAKLANMASINI MEVZU ALAN BİR KİTAP YAZACAK

Öte yandan uğradığı bıçaklı atak sonucu bir gözünü kaybeden Salman Rüşdi, bu saldırıyı mevzu alan bir kitap yazacağını açıklamıştı. Haberin ayrıntıları için tıklayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir