Saksıda üretmeye başladı, 16 dekara çıkardı

Emekli mühendis 70 yaşındaki Zümre, 2008 yılında bir seyahat için gittiği Polonya’da gördüğü aronya bitkisini tadı ve manzarası münasebetiyle çok beğendi.

Bu ülkeden 50 fide alarak Türkiye’ye getirip çalıştığı fabrikanın bahçesinde saksıda yetiştirmeye başlayan Zümre, elde ettiği filizleri bahçesine dikti.

Büyük emekler vererek birinci evvel 8 dekarda sonrasında 16 dekarda aronya üreten Zümre’nin gayesi, üretim alanını 80 dekara çıkarabilmek.

– “Ticari hedefim yok, eseri üniversite ve STK’lara vereceğim”

Zümre, AA muhabirine, aronya üretimine yurt dışından getirdiği fideleri çalıştığı fabrikanın bahçesindeki saksılara dikerek başladığını söyledi.

İkinci yılın sonunda bitkinin tabanlarından çıkan sürgünleri ayırarak 2011 yılında 8 dekarda bahçe oluşturduğunu, daha sonra 16 dekarda üretim yapmaya başladığını anlatan Zümre, maksadının ekonomik kar olmadığını lisana getirdi.

Bu yıl yaklaşık 3 ton randıman beklediğini, bunun 2 tonundan elde edeceği yararı üniversite ve sivil toplum kuruluşlarına bağışlayacağını anlatan Zümre, “Ticari gayeyle yapılan bir iş değil. Bugüne kadar gereksinimi olan herkese gerek kurutulmuşu, gerekse yaşı verildi. Yalnızca çok az bir ölçü geçen yıl meyve suyu üretimi için Lider Çiftçi Derneği’ne verildi. Tekrar bir ölçüsü pazarlandı. Bu yıl eserin 2 tonunu muhtaçlığı olanlara hibe olarak dağıtmayı düşünüyorum. Burada öncelik üniversite ve STK’lar olacak.” dedi.

Zümre, çocukluğundan beri tabiata merakı olduğunu vurgulayarak, herkese toprakla, bahçeyle uğraşması tavsiyesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir