Rıza Çalımbay: Türkiye açısından önemli maç

Sivasspor, UEFA Avrupa Konferans Ligi G Kümesi 6. hafta maçında yarın Çekya temsilcisi Slavia Prag’a konuk olacak. Kırmızı-beyazlıların teknik yöneticisi İstek Çalımbay, Eden Arena’da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulundu.

Çalımbay, “Bu kümede bütün maçlar çekişmeli geçti. Puanlara baktığımız vakit çabucak hemen eşit formda geçti. Biz buradan çıktığımız için çok memnunuz. Zira nitekim güç bir gruptu. Slavia Prag grubu bana nazaran bu kümenin favori ekiplerinin başında geliyordu. Öbür ekipler Cluj ile Ballkani de kendi ülkelerinin şampiyon kadroları, o yüzden onlarda çok düzgündü. Çok çekişmeli bir küme oldu. Buradan çıktığımız için memnunuz. Kümelerden birinci olarak çıkmak çok kıymetli. O denli bir talihimiz da var. Onu da sonuna kadar zorlayacağız ve değerlendireceğiz. Cluj’un galip gelememesi durumunda bizim tekrar birinci olarak çıkma bahtımız da var. Karşımızdaki ekip çok yeterli bir grup. Kendi alanımızda oynadığımız maçta çok güç geçti. Buradaki maçın da çok geçeceğinin farkındayız. Bizim ligde de çok kritik maçlarımız var. Onları düşünerek burada tam net bir takım ile çıkamayabiliriz. Bizim hem ligi hem de burayı götürmemiz gerekiyor. Buradaki tek emelimiz yenilmeden dönmek. Tek hedefimiz bu” dedi.

“Kadroda rotasyon yapacağız”

Yarın oynayacakları Slavia Prag maçında takımda rotasyon yapacaklarını söyleyen Çalımbay, “Biz kümeden çıkmayı garantiledik fakat birinci olmak çok değerli. Birinci olarak tamamlayınca son 16 çeşidine kalıyorsunuz. İkinci olarak bitirdiğinizde de son 32 tipine kalıyorsunuz. Bu yüzden bizim buradan kesinlikle puanla ayrılmamız gerekiyor. Önümüzdeki çok güçlü bir maçımız var maalesef Türkiye’de, onun için kimi arkadaşlarımızı riske atmak istemiyoruz. Bu türlü daha az oynayan yahut dinlenmiş arkadaşlarımızı, sakatlığı atlatmış arkadaşlarımızı oynatmak istiyoruz. Bu türlü bir rotasyon yapacağız. Bu maça tam grup çıkma bahtımız olmayacak ancak ne olursa olsun bizim buradan kesinlikle uygun bir biçimde çıkmamız gerekiyor. Zira buradan alacağımız bir galibiyet veya beraberlik ligi de etkileyecek. Moral kazanacağız, o moralle de Fenerbahçe ile oynayacağımız maçın da uygun geçeceğine inanıyorum” sözlerini kullandı.

“Fenerbahçe maçı daha çok önemli”

Çalımbay, Üstün Lig’in 12. haftasında Fenerbahçe ile deplasmanda oynayacakları maçında büyük ehemmiyet dilek ettiğini belirterek, “En ufak sakatlığı ve yorgun olan hiçbir arkadaşımızı oynatmamaya çalışacağız. Bu maçta çok kıymetli fakat Fenerbahçe maçı da daha çok değerli. Birinci olarak başımız burada, bu maçı âlâ bir biçimde bitirmemiz gerekiyor. Bunun farkındayız biz. Hem bizim için hem Türkiye’nin alacağı puanlar açısında da çok değerli bir maç. Burada elimizden gelen her şeyi yapacağız. Fenerbahçe değil, hangi lig maçımız olsaydı çok değerliydi. Zira ligdeki pozisyonumuz maalesef istediğimiz üzere değil. Kalan maçlarımızı bizim uygun bir halde bitirmemiz gerekiyor. Biz ligde uygun olacağız ki Avrupa maçlarımıza rahat bir biçimde oynayalım. Yarın ki maç için tam net olarak oyuncularımız belirli değil lakin bir kısım arkadaşlarımızı oynatmamaya, dinlendirmeye çalışacağız” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir