NATO zirvesinde tansiyon yükseldi! Zelenski’den İngiltere’ye sert cevap

Litvanya’nın başşehri Vilnius’ta düzenlenen NATO doruğunda alınan kararlar Rusya ile Batı ortasındaki tansiyonu tekrar tepeye çıkardı.

NATO başkanlarının Ukrayna’ya verdikleri güvenlik garantileri Kremlin’in alarma geçmesine neden olurken Rusya Güvenlik Kurulu Lider Yardımcısı Dmitri Medvedev Batı’nın çılgın bir biçimde Ukrayna’yı desteklemeye devam edrek dünyayı üçüncü dünya savaşının eşiğine getirdiğini öne sürdü.

ÇIKMAZ SOKAK: ÜÇÜNCÜ DÜNYA SAVAŞI SÜRATLE YAKLAŞIYOR

İçinde bulundukları durumu ‘çıkmaz sokak’ olarak pahalandıran Medvedev, “Üçüncü Dünya Savaşı süratle yaklaşıyor. Özel askeri harekatımız tıpkı maksatlarla devam edecek.” sözlerini kullandı.

ZELENSKİ’DEN İNGİLTEREYE SERT CEVAP

Rusya NATO’dan çıkan kararlara karşılık vereceğini belirtirken Batı cephesinde yepisyeni bir gerilim yükseldi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelenski, Ukrayna’nın Batı dayanağı için daha fazla minnettarlık göstermesi ve müttefiklerine ‘Amazon’ üzere davranmayı bırakması gerektiğini söyleyen Birleşik Krallık Savunma Bakan Ben Wallace’a sert bir karşılık verdi .

Ukrayna Cumhurbaşkanı, Vilnius’taki NATO tepesinin sonunda düzenlediği basın toplantısında,“İngiltere’ye her vakit minnettar olduğumuza inanıyorum” dedi ve Batı askeri yardımı için ‘başka nasıl’ teşekkür edebileceğini sordu:

“Bakan minnettar olduğumuzu öteki nasıl söz edebileceğim hakkında bana yazsın. Böylelikle sabahları kalkıp şükranlarımızı ifade edebiliriz.”

ZELENSKİ’nin dikenli sözleri bugün İngiliz medyasının en çok konuşulan bahislerinden biri oldu.

WALLACE RESTİ ÇEKTİ: BEŞERLER BİRAZ MİNNETTARLIK BEKLİYOR

İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace Vilnius’taki NATO doruğunda gazetecilere yaptığı açıklamada geçen yıl Ukrayna’ya yaptığı geziyi anlattı ve 11 saatlik bir seyahatten sonra Kiev idaresinin önüne askeri yardımlar için adeta ‘bir alışveriş listesi’ sunduğunu söyledi.

İngiltere’nin Amazon teslimat hizmeti olmadığını söyleyen Wallace Ukrayna’nın askeri yardımlar için minnettarlık göstermesi gerektiğini belirterek, “Ukraynalılara tavsiyem şudur: Bakın, ülkeleri kendi stoklarından vazgeçmeye ikna ediyorsunuz. Hoşunuza gitsin ya da gitmesin, beşerler biraz minnettarlık görmek istiyor” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir