KONYAGİAD Başkanı Korkmaz’dan büyüme rakamlarına ilişkin değerlendirme

KONYA (İGFA) – Türkiye iktisadı 2023 yılını yüzde 4,5 büyüme ile tamamladı. Bu, son çeyrekteki yüzde 4’lük büyümenin de katkısıyla, 2020’den bu yana en yüksek büyüme oranlarından biri oldu. KONYAGİAD Başkanı Gülvezir Korkmaz, bu gelişmeyi kıymetlendirerek şunları söyledi:

“2023 yılı büyüme sayıları, Türk iktisadının direncini ve potansiyelini gösteriyor. Bu muvaffakiyetin mimarı olan tüm kamu ve özel kesim paydaşlarına teşekkür ediyoruz. Türk iktisadı için epey kuvvetli bir yıl olmasına karşın, yüzde 4,5’lik büyüme oranı ile yılı tamamlamış olmamız değerli bir muvaffakiyettir. Bu muvaffakiyet, hükümetimizin ve özel kesimin ortak gayretlerinin sonucudur. Büyümenin ana itici gücü, güçlü iç talep ve ihracattaki artış olmuştur. Bilhassa imalat sanayi, inşaat ve hizmet dalları kıymetli bir büyüme kaydetmiştir. Tarım dalında ise kuraklığın tesiriyle bir daralma yaşanmıştır. Enflasyon, 2023 yılında en büyük ekonomik meselemiz olmaya devam etmiştir. Yıl sonunda enflasyon oranını düşürmek için hükümetimiz tarafından değerli adımlar atılmış ve bu adımların 2024 yılında tesirini göstereceğine inanıyoruz. 2024 yılı için ekonomik büyümenin devam etmesini bekliyoruz. Yatırımların artması, enflasyonun düşmesi ve işsizliğin azalması için gerekli adımların atılması halinde, Türkiye iktisadının önümüzdeki yıllarda daha da güçlü bir halde büyüyeceğine inanıyoruz.

KONYAGİAD olarak, Türk iktisadının büyümesine katkıda bulunmak için üzerimize düşen her türlü vazifesi yapmaya hazırız. Yatırımcıları Konya’ya yatırım yapmaya teşvik etmek ve kentimizin iktisadını geliştirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.” tabirini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir