İsveç’te 300 yıllık savaş gemisi enkazı bulundu

İsveç Batık Müzesi arkeologları 17. yüzyılda batan savaş gemisi Vasa’nın kardeş gemisi Applet’in enkazını bulduklarını duyurdu.

Batık Müzesi Arkeoloğu Jim Hansson, ülkenin devlet televizyonu AVT’ye yaptığı açıklamada, enkaza Aralık 2021’de ulaştıklarını ve geminin 1658 yılında batırılan İsveç donanmasına ilişkin savaş gemilerinden Applet olduğunu tespit ettiklerini aktardı.

Enkaz birinci bulunduğunda geminin tanıdık geldiğini aktaran Hansson, “Enkazın Vasa’ya çok benzediğini görünce nabzımız yükseldi. Hem ağır dizayn hem de boyutlar tanıdık geldi ve Vasa’nın kardeş gemilerinden birini bulduğumuzu fark ettik” tabirlerini kullandı.

Batık Müzesi Arkeoloğu Patrik Hoglund da, birinci incelemede Applet’in enkazını bulduklarına kanaat getirdiklerini kaydetti.

Hoglund, ”Bu, büyük savaş gemilerinin istikrar yetersizliği ve kusurlu üretimlerinin akabinde, bu yanılgılar bir daha yapılmayarak çağdaş gemilerin nasıl geliştirilerek üretildiğini anlamamıza yardımcı oluyor” dedi.

Vasa gemisi 1628’de, Applet gemisi de 1629’da İsveç’in birinci bayan mühendislerinden biri olarak kabul edilen Margareta Nilsdotter tarafından inşa edilmişti.

1629’da Stockholm yakınlarındaki Vaxholm Adası açıklarında birinci seyahatinde batan Vasa gemisi, 1961’de denizden çıkarılarak Vasa Müzesi’nde sergilenmeye başladı.

1630’da kullanılmaya başlayan Applet gemisi de eskimesi nedeniyle 1658’de İsveç Donanması tarafından Vaxholm Adası’nda batırılmıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir