İngiliz Kralı’nın 10’lar Medyasının gündemi: Suriyeli 200 işçisinden 190’ı sınır dışı edildi

Kaçak göçle uğraş kapsamında Suriyeli kaçakların hudut dışı edilmesi gündemdeki yerini koruyor. Türkiye’nin bu gayretinden rahatsız olan 10’lar medya yeni bir tez ortaya attı. Dokumacılık iş kolunda ağır olarak Suriyelilerin çalıştığını belirten 10’lar medya kaçak göçle çabanın bu kesimde büyük kayba neden olduğunu öne sürdü.

10’lar medyanın yayınladığı görüntüde Arapça konuşan ve Suriyeli iş adamı olduğu öne sürülen bir şahıs, 200 çalışanının 190’ının hudut dışı edildiğini belirterek çalışmak isteyenlerin kendisiyle irtibata geçmeye çağırdı.

10’LAR MEDYANIN SİCİLİ

“10’lar Medya”nın sicilini Odatv yazmıştı. Odatv’nin araştırmasına nazaran 10’lar Medya, Türkiye’deki sığınmacıların ırkçılığa uğradığını tez ederek kaçak göçmenlerin ve sığınmacıların Türk halkıyla entegrasyonunu sağlamayı hedefleyen bir yayın çizgisi izliyor.

İLGİLİ HABER: https://www.odatv4.com/guncel/odatv-arastirdi-10-lar-medya-nin-altindan-chatham-house-cikti-246561

KÜLLİYE’DEN ÇIKTI

10’lar Medya en son olarak “Ben bir insanım” diyen Suriyeli genç Ahmet Kanjo’nun görüntüsü ile gündem oldu. Ahmet Kanjo, daha sonra Külliye’den çıktı.

Trabzon’un en ünlü turizm bölgelerinden Uzungöl’deki Arap turistler için hazırlanan Arapça tabelalar gündem olmuştu. 10’lar Medya, o imgeleri yaptığı haberle savundu: “Trabzonlu bir teyze ile kente gelen Arap turistler ortasında samimi diyaloglar yaşandı. Teyzenin, turistleri sıcak karşılaması Trabzon’da oluşturulmaya çalışılan Arap düşmanlığının, algıdan ibaret olduğunu gösterdi.”

Odatv, 10’lar Medya’yı araştırdı.

10’lar Medya’nın kurucusu Beşir Arnus…

Beşir Arnus’un, “Al Sharq Forum” yani “Doğu Forumu” isimli sivil toplum kuruluşunu kurduğu ortaya çıktı.

Al Sharq Forum’u ise İngiliz Kraliyeti’ne bağlı Chatham House, Katarlı yayın kuruluşu El Cezire ve Amerika Alman Marşal Yardımı Fonu’ndan fon alıyor.

“Çok kültürlülük, ahenk ve refah” sloganına sahip Al Sharq Forum, “diyalog” ve “mültecilerin topluma uyumu” konusunda çalışmalar yapıyor.

“Al Sharq Academy” isimli kuruluşları ise, başta Chatham House olmak üzere Batılı ve İslami niyet kuruluşları ile ortak çalışma yürüterek sertifika programları düzenliyor.

İngiliz Kraliyet Milletlerarası Bağlantılar Enstitüsü olarak bilinen Chatham House, sığınmacıların ve mültecilerin topluma entegre olmasını savunuyor.

Katarlı yayın kuruluşu El Cezire ve Amerika Alman Marşal Fonu da Al Sharq Forum’u fonlayan kuruluşlar ortasında yer alıyor.

10’lar Medya, Noonpost ve Al Sharq Forum’un kurucusu Beşir Arnus, 12 yıl Katar merkezli yayın kuruluşu El Cezire’de çalıştı.

GÜL’E ÖDÜL VERMESİYLE GÜNDEME GELDİ

Peki nedir bu Chatham House?

Chatham House, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e kristal cam mükafatı vermesiyle gündeme geldi. Mükafatın münasebeti “Türkiye, Gül’ün liderliği altında sivil demokrasiyi yerleştirmiş, siyasi ve hukuk ıslahatlarını gerçekleştirdi” idi.

Ayrıca Gül, Irak’taki arabuluculuk rolü, Afganistan-Pakistan önderlerini bir ortaya getirmesi, Türkiye-Ortadoğu işbirliğine yaptığı katkılarından ötürü takdir edilmişti. Doğal Kıbrıs sorunu, AB’yle ilgiler, Türkiye-Ermenistan ilgileri üzere mevzulardaki kıymetli, yapan gayret ve rolü de unutulmamıştı.

CHATHAM HOUSE TARİHÇESİ

Resmen 1920’de kurulsa da kökleri 1900’lerin başına gidiyor. O zamanki ismi “Yuvarlak Masacılar”dı. İsrail devletinin kuruluşuna öncülük eden, Osmanlı’yla, Orta Doğu’yu birinci parçalayan Sykes–Picot haritalarını çizen ve Sevr’i yapan bu masaydı.

Sonradan resmi bir kuruma dönüştürülüp, “Kraliyet Milletlerarası Bağlar Enstütüsü” ismini aldı.

O günden beri de dünyanın sıkıntıları ve doğabilecek krizlerin tartışılıp, yönlendirildiği birinci adres oldu.

Türkçesi, bir fikir kuruluşundan çok, dünyaya istikamet veren bir merkez…

İkinci değerli özelliği de Exeter Üniversitesi’yle teması.

Abdullah Gül ve Fehmi Koru’nun eğitim gördüğü bu üniversitenin, İngiliz istihbarat servisiyle temaslı olduğu öne sürülmüştü.

Exeter, 2006’da Gül’e, 2007’de de İKÖ Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu’na doktora payesi verdi.

AKP’nin kuruluşu ve Başbakanlığı devrinde (Gül’ün) en yakın dostları, periyodun Türkiye Büyükelçisi Westmacot ile Dışişleri Bakanı Jack Straw, ilk sözleri de, “İlk maksadımız AB… AB için ıslahatlar sürecek” oldu.

Hatta Gül’ün Başbakanlığı sırasında AB doruğuna kendi imzasıyla gönderilecek “iyi niyet mektubu”nun İngiliz Büyükelçiliği’nde hazırlandığı ortaya çıktı.

Dışişleri Bakanlığı döneminde Türkiye’yi çepeçevre kuşatan AB’nin 3 Ekim 2005 tarihli Müzakere Çerçeve Belgesi’ndeki ağır kararlar üzerine Lüksemburg’a gitmeme kararı alan Gül, tekrar İngiliz Büyükelçi Wastmacot tarafından ikna edildi. Gül, “son anda ve gönülsüz” bir halde Lüksemburg’a gidip, o belgeyi imzalayınca, İngiltere Dışişleri Bakanı Straw’ın, “Hayatımda hiç bu kadar keyifli olmamıştım” demesi de unutulacak üzere değildir.

İLK MÜKAFATI KİM ALDI

İngiliz Kraliçesi’nin birinci madalya taktığı kişi Sultan Abdülaziz’dir.

Bundan 100 yıl sonra bir diğer İngiliz Kraliçesi ülkemize gelip, Gül’e, “Büyük Şövalye Nişanı” taktı.

Gül de hayatının birinci smokinini Kraliçe için giydi, eşi Hayrünnisa Hanım hislerini, “Kraliçe geldiğinde, aile yakınımız ziyaret etmiş üzere oldu. Akraba gelmiş gibiydi” kelamlarıyla söz etti.

Tarihin tanıklığı kâfi; Bu İngilizlerin her adımında, her ödülünde, her kelamında bir “keramet” vardır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir