Halk kimi cumhurbaşkanı görmek istiyor? İşte fonlu anketçileri sarsan sonuçlar…

ASAL Araştırma ve Danışmanlık Şirketi’nin son anket sonuçları fonlu kara propagandacıların algı tuzağını bozdu. Kelam konusu ankete katılanların yüzde 32.3’ü “Recep Tayyip Erdoğan” derken, ikinci sırada yüzde 15.2’i oranla “Kemal Kılıçdaroğlu” ve üçüncü sırada ise yüzde 14.6 oranla “Mansur Yavaş” yer aldı.

26 VİLAYETTE 2 BİN 312 ŞAHSA SORULDU

Şirketin, 5-14 Ekim 2022 tarihleri ortasında İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin dahil 26 vilayette 2 bin 312 bireyle telefon usulüyle yaptığı anket çalışmasında vatandaşlara, “Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorsunuz?” açık uçlu sorusunu yönetti.

Ankete nazaran, mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 32.3 oranıyla birinci sırada yer alırken, ikinci sırada ise yüzde 15.2 oranıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı. Onu yüzde 14.6 oranla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş takip ediyor. Ankette, HDP eski Genel Lideri Selahattin Demirtaş yüzde 7.4, İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener yüzde 6.2 ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ise yüzde 4.8 oy oranı bulunuyor.

CUMHURBAŞKANI OLARAK KİMİ GÖRMEK İSTERSİNİZ? (AÇIK UÇLU SORU)

Recep Tayyip Erdoğan: %32.3
Kemal Kılıçdaroğlu:%15.2
Mansur Yavaş: %14.6
Selahattin Demirtaş:%7.4
Meral Akşener:%6.2
Ekrem İmamoğlu:%4.8
Devlet Bahçeli:%3.5
Ali Babacan:%0.7
Abdullah Gül:%0.6
Ahmet Davutoğlu:%0.4
Muharrem İnce:%0.4
Temel Karamollaoğlu:%0.2
Öbür:%1.3
Kararsız:%7.4
Karşılık yok:%5.0

ERDOĞAN MI, KEMAL KILIÇDAROĞLU MU?

Ankette ayrıyeten isim vererek iştirakçilere “Cumhurbaşkanlığı seçiminde son tipe Recep Tayyip Erdoğan ile Kemal Kılıçdaroğlu kalsa oyunuzu kime verirsiniz?” sorusu da soruldu. Ankete katılanlar yüzde 42.8 ile Erdoğan, yüzde 38.8 ile Kılıçdaroğlu cevabını verdi. Oy kullanmayacağım, Kararsızım ve Hiçbiri diyenlerin oranı ise yüzde 18.4

 
ERDOĞAN MI, EKREM İMAMOĞLU MU?

Son çeşide Recep Tayyip Erdoğan ile Ekrem İmamoğlu kaldığında ise Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 44.0 olurken, İmamoğlu diyenler ise yüzde 33.6 ve Oy kullanmayacağım, Kararsızım ve Hiçbiri diyenlerin oranı ise yüzde 22.4

 
ERDOĞAN MI, MANSUR YAVAŞ MI?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan ve Mansur Yavaş’ın müsabakası durumunda ise Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 41.5 olurken, Yavaş’ı tercih edenlerin oranı yüzde 36.6 ve Oy kullanmayacağım, Kararsızım ve Hiçbiri diyenlerin oranı ise yüzde 21.9

 
ERDOĞAN MI, SELAHATTİN DEMİRTAŞ MI?

Recep Tayyip Erdoğan’la HDP eski eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş arasında olabilecek bir yarışta da, Erdoğan’ın oyların yüzde 44.3’ünü Demirtaş’ın yüzde 27.3’ünü alacağı ve Oy kullanmayacağım, Kararsızım ve Hiçbiri diyenlerin oranının ise yüzde 28.4 olacağı belirtildi.

 
ERDOĞAN MI, MERAL AKŞENER Mİ?

Ankette, Recep Tayyip Erdoğan’a karşı İYİ Parti Genel Lideri Meral Akşener’in ise yüzde 32.0 oy alacağını gösteriyor. Erdoğan’ın yüzde 46.5 oy alacağına yer verilen ankette,  Oy kullanmayacağım, Kararsızım ve Hiçbiri diyenlerin oranı ise yüzde 21.5 olarak gözüküyor.

 
ERDOĞAN MI, ABDULLAH GÜL MÜ?

Son cinse Recep Tayyip Erdoğan ile eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül kaldığında ise Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 45.2 olurken, Abdullah Gül diyenler ise yüzde 23.0, Oy kullanmayacağım, Kararsızım ve Hiçbiri diyenlerin oranı ise yüzde 31.8 çıkıyor.

 
ERDOĞAN MI, ALİ BABACAN MI?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan ve DEVA Partisi Genel Lideri Ali Babacan’ın müsabakası durumunda ise Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 45.9 olurken, Babacan’ı tercih edenlerin oranı yüzde 26.2 ve Oy kullanmayacağım, Kararsızım ve Hiçbiri diyenlerin oranı ise yüzde 27.9

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir