En düşüğü 7500 TL olacak! Zamlı emekli maaşlarının nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün katıldığı televizyon programında en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltildiği istikametindeki açıklaması, emekliler tarafından memnuniyetle karşılandı.

GÖZLER YASAL DÜZENLEMEYE ÇEVRİLDİ

Bu müjdenin akabinde gözler, kelam konusu kararın uygulanması için TBMM’de yapılacak yasal düzenlemeye çevrildi. AK Parti Küme Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu bugün katıldığı canlı yayında “Biz AK Parti olarak hususla ilgili ön çalışma yapıyoruz. Önümüzdeki hafta maddeleştirilmesini ümit ediyoruz” diye konuştu.

NİSAN AYINDA HESAPLARA YATIRILMASI BEKLENİYOR

AK Partili Akbaşoğlu’nun da sözleri sonrası en düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltilmesi tarafındaki düzenlemenin ilerleyen günlerde yasalaşması ve artırımlı aylıkların nisan ayında hesaplara yatırılması bekleniyor.

BAYRAM İKRAMİYELERİ DE ARTACAK

Hem Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hem de Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’in, emeklilerin talepleriyle ilgili hükümetin yaptığı çalışmaları işaret etmesi, dikkatleri bayram ikramiyelerine yöneltti.

Çalışma ve Toplumsal Güvenlik Bakanlığının yaptığı alternatif çalışmalarda, emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında 1100’er lira olarak verilen ikramiyelerde de artışa yer verilirken, bu mevzuda da ilerleyen günlerde adımların atılacağı öğrenildi. Bununla birlikte, en düşük emekli aylığındaki artışın arkasında kamuoyunda 7 bin 500 liranın üzerinde olan aylıklarda da düzenleme yapılması beklentisi oluşmaya başladı.

EMEKLİLER ARTIŞTAN MEMNUN

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, yaptığı açıklamada, talepleri ortasında en düşük emekli aylığı ölçüsünün artırılmasının birinci sıralarda geldiğini belirterek, uzun müddettir lisana getirdikleri bu talebin karşılık bulmasının, kendilerini şad ettiğini söyledi. Emeklilere verilen 1100 liralık bayram ikramiyelerinin de artırılmasını isteyen Ergün, bu istikametteki taleplerinin de en kısa müddette hayata geçeceğine inandıklarını tabir etti.

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 liraya yükseltilmesinin, aylığı bu sayının üzerinde olanlarda da beklenti yarattığını lisana getiren Ergün, “Az prim ödeyenle çok prim ödeyen ortasındaki aylık makasının kapanmaması için 7 bin 500 liranın üzerinde aylık alanların da aylıklarında artış yapılmalı. Bu düzenleme, toplumsal güvenlik sisteminin güvenirliliği, saygınlığı, norm ve standart birliği için gereklidir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir