18 Mart Çanakkale Zaferi’nin önemi ve anlamı: Çanakkale Zaferi tarihi nedir? 18 Mart’ta ne oldu? Çanakkale Zaferi kaçıncı yılı?

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıl dönümünde bu günün mana ve ehemmiyeti araştırılıyor. Tarihi bir zafer kazanılan Çanakkale Cephesi’nde şehit olanlar bugün anılıyor. Mustafa Kemal Atatürk ve ordunun Çanakkale’de kazandığı zaferin yıl dönümü kutlanırken işte 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin tarihi değeri ve manası. Çanakkale Zaferi’nin mana ve kıymeti 18 Mart gününde yine araştırılıyor. Zafer, yalnızca Türk tarihinde değil dünya tarihinde de büyük bir yere sahip. Pekala Çanakkale Zaferi tarihi nedir? 18 Mart’ta ne oldu? Çanakkale Zaferi kaçıncı yılı?

18 Mart Çanakkale Zaferi’nin değeri ve manası | 18 Mart’ta ne oldu?

Çanakkale Savaşı yahut Çanakkale Muharebeleri, I. Dünya Savaşı sırasında 1915-1916 yılları ortasında Gelibolu Yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri ortasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.

Çanakkale Zaferi, I. Dünya Savaşı sırasında Osmanlı İmparatorluğu’nun Çanakkale Boğazı’nda kazandığı zaferdir.

Çanakkale Zaferi, tarihte birinci sefer denizden birçok ülkenin bir ortada savaşmasına neden oldu. Bu ülkelerin en önde gelenleri İngiltere, Fransa, Avustralya ve Yeni Zelanda idi. Bu sebeple, Çanakkale Zaferi birçok ülkenin ortak tarihini oluşturmaktadır.

Bu zafer, Osmanlı İmparatorluğu’nun savaşa katılan ülkeler ortasında saygınlık kazanmasına ve memleketler arası alanda bir güç olarak kabul edilmesine yardımcı olmuştur. Ayrıyeten, bu zafer, Türk ulusunun bağımsızlığı ve egemenliği için verdiği gayrette kıymetli bir adımdır. Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale Zaferi’nin ehemmiyetini vurgulayarak, “Çanakkale Geçilmez” kelamını lisana getirmiştir.

Çanakkale Zaferi’nin kaçıncı yılı?

Çanakkale Zaferi’nin bu yıl 108. yılı kutlanıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir